Több marad a Földnek és több marad a zsebedben
1) Újrahasznosítás
Az EU-ban évente 2,2 milliárd tonna hulladék keletkezik, aminek több mint negyede lakossági szemét és az a szám évről évre növekszik (forrás: Európai Parlament).
Figyelj oda arra, hogy mit használsz és mit dobsz a szemetesbe.
a) amiből lehet, a többször használhatót vagy tartósat válaszd – pl. a háztartási papírtörlő helyett mosható rongyot vagy konyharuhát.
b) ha van lehetőséged, komposztálj – a kidobott élelmiszerek nagy része komposztálóba kerülve hasznos tápanyagként juthat vissza a földbe, így nem csak a szemeted lesz kevesebb, hanem jót is teszel a bolygóval.
c) gyűjtsd szelektíven a hulladékot
2) Energiatakarékosság
a. kapcsold le a villanyt, ha nincs rá szükséged és húzd ki a töltőket a konnektorból, ha nem használod – a bedugott, kikapcsolt, de nem használt töltők is fogyasztják az áramot. A TOP 3 legnagyobb áramfogyasztó készülék a háztartásban: hűtőszekrény, TV, játékkonzol.
b. szellőztess okosan – fűtési szezonban elég 2-3 perc szellőztetés: ez elegendő idő arra, hogy a levegő felfrissüljön, de nem hűl ki az otthonod és nem fűtöd az utcát
c. spórolj a vízzel – amikor csak lehet, takarékoskodj a vízzel. Kézi mosogatásnál például áztasd be előre az edényeket, ha kádban fürdesz, hetente párszor inkább válaszd a zuhanyt, és zárd el a csapot, amíg szappanozod a kezed. Kertes ház esetén pedig locsoláshoz gyűjtsd össze az esővizet, tökéletes a kerti virágoknak.
3) Vásárlás
a. csak azt vedd meg, amire valóban szükséged van (kép a salátáról – ezt most dobjam ki vagy egy hét múlva?) – ezzel nem csak a bolygót, de a pénztárcádat is kíméled
b. Csökkentsd az online vásárlások számát – a covid alatti lezárások során valóban kézenfekvő volt az online vásárlás, de ezek hatalmas környezeti terhelést jelentenek – a raktárépületek fenntartása, a szállítással járó szán-dioxid kibocsátás és a hatalmas mennyiségű csomagolóanyag miatt, ami a legtöbb esetben nem újrahasznosítható, így a szemétben landol.
c. ne menj éhesen és szomjasan vásárolni – ha szomjas vagy éhes vagy bevásárlás közben, hajlamos vagy több árut a kosaradba tenni, mint amire szükséged van
4) Étkezés
a. figyelj oda arra, amit esztek és az honnan érkezik. A legkevesebb környezeti terheléssel az idényzöldségek- és gyümölcsök fogyasztása jár, amit helyi termelőktől, piacon vásárolsz (és ezek a legegészségesebbek és legfinomabbak is).
b. Heti egy-két húsmentes nap beiktatásával már sokat tehetsz a bolygó védelméért és a saját komfortodért is, mert jobban fogod magad érezni
c. annyit főzz, amennyit megesztek, a maradékot pedig, ha lehet, használd fel a következő fogáshoz, pl. szuper zöldségfasírt készülhet a maradék leveszöldségből.
5) Ültess virágokat
a. a növények tisztítják az otthoni levegőt és emellett jobb kedvre is derítenek.
A TOP 5 oxigéntermelő beltéri növény:
– a szobai futóka
– aranypálma
– anyósnyelv
– zöldike (csokrosinda)
– +1, hogy virágzó növény is legyen a listán: vitorlavirág